A Tokaji Gyermekkert Óvoda és Bölcsőde bemutatása

Tokaj Város Önkormányzata sikeres pályázatának eredményeként 2010-ben megvalósult a Kertvárosi óvoda bővítése, felújítása. Tokaji Gyermekkert Óvoda jól felszerelt, 150 férőhelyes, hat csoportos, tornaszobával, fejlesztőszobával, sószobával rendelkezik. Játszóudvarunk homokozókkal, ivókúttal, csúszdával, mászókával, gyermekjárművekkel felszerelt, mely eszközök biztosítják a gyermekeink számára a változatos udvari tevékenységekhez szükséges feltételeket.

2021 januárjától többcélú intézménnyé alakultunk a bölcsőde megnyitásával. Bölcsődénk nagy szeretettel várja két csoportban, 24 férőhellyel a gyermekeket.

Gyermekeink nevelését nagy szakmai tapasztalattal, elhivatottsággal rendelkező, újszerű kezdeményezéseket, módszereket kipróbáló, kreatív, gyermekszerető szakemberek végzik. Nevelési filozófiájuk középpontjában a gyermekek szeretete és tisztelete, valamint a kisgyermekek testi-lelki-szociális fejlődésének legsokoldalúbb tevékenysége, a játék áll.

A szakképzett dajkák, pedagógiai asszisztensek, segítő partnereink a gyermekek gondozásában, nevelésében.

Az óvodai életünkben a játéknak kiemelkedő szerepe van. Óvodai nevelésünk a gyermek neveléséhez szükséges teljes óvodai életet magába foglaló tevékenységek keretében valósul meg. Olyan szokás-és normarendszer kialakítására törekszünk, mely keretet biztosít a gyermeki személyiség teljes kibontakozására. A gyermeki személyiség komplex fejlesztése során a kompetenciák fejlesztése az elsődleges célunk.

Nevelőmunkánk alapja a családias, derűs, szeretetteljes, nyugodt légkör, amely elősegíti a gyerekek képességeinek kibontakozását, személyiségük harmonikus fejlődését. Fontos számunkra, hogy a gyermekek jól érezzék magukat az óvodában, egyéni képességeikhez mérten és életkoruknak megfelelően fejlődjenek. Biztosítjuk minden gyermek számára az egyénre szabott nevelést, fejlesztést, az életkori- és egyéni sajátosságok, valamint az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével.

Tevékenységeink, programjaink, a gyermekek alapvető tevékenységére, a játékra, mozgásra, a környezet tevékeny megismerésére, a kommunikációra, a mesére, a népi kultúra átadására, ápolására épül. Sokféle mozgási lehetőség biztosításával lehetőséget nyújtunk a gyermekek számára a mozgásöröm megélésére, mely biztosítja számukra a testi-, lelki-, szociális harmóniát.

Az óvoda nevelési programja tevékenységközpontú, személyiségfejlesztő. A Kompetencia Alapú Program alkalmazásával a képességfejlesztést helyezzük a nevelés középpontjába: alkalmazni képes tudás, képességek, készségek megszerzését, mely megalapozza az egész életen át tartó tanulást.

A nevelési programban kiemelt szerepet kap a szocializáció folyamata, az érzelmi nevelés.

Alapszolgáltatás:

Egyéni fejlesztés

Logopédia

Hitoktatás

Mozgásterápia

Népi játék, néptánc

Könyvtár látogatás

Tehetséggondozás

Ovi -Foci

Fontos feladatnak tartjuk az egészséges életmódra nevelést.

• gyümölcs- és zöldségnap,
  • láb- és tartásjavító torna,
  • zenés-mozgásos percek szolgálják ezt a programunkat.

Kiemelt figyelmet fordítunk a hagyományőrző tevékenységekre.

Célunk, hogy megismertessük gyermekeinket múltunkkal, városunk nevezetességeivel, helyi kultúránkkal (szüreti felvonulás, népi mesterségek, múzeumok látogatása, hagyományőrző programok szervezése) megszerettessük népi és óvodai hagyományainkat.

Népi hagyományaink:

• Mihály-napi vásár,
  • Márton-napi lámpás gyújtás,
  • Télkergető karnevál

Óvodai hagyományaink:

• Név- és születésnapok,
  • Családi nap,
  • Szüretelés
  • Adventi barkácsolás,
  • Mikulás várás,
  • Ovi karácsony,
  • Ének, vers- és mesemondó verseny
  • Farsangolás,
  • Víz napja(Március 22.)
  • Föld napja (Április 22)
  • Madarak és fák napja (Május 10)
  • Tipegő nap (beiratkozás)
  • Kirándulások
  • Tehetségnap
  • Nyílt nap

Kulturális programjaink:

• színház,
  • zenés, mese előadás az oviban,
  • kiállítás, múzeum- és könyvtárlátogatás.

A családi neveléssel összhangban, azt kiegészítve kívánjuk pedagógiai munkánkat megvalósítani.

Óvodai Alapítvány segíti a munkát

• Tokaji Gyermekkert Alapítvány

Amire büszkék vagyunk:

• Örökös Zöld Óvoda

• Akkreditált tehetségpont

• Madárbarát óvoda

• Az egészségesebb óvodák nemzeti hálózatának tagjai vagyunk

• Boldog Óvoda

• Biztonságos Óvoda

Mi jellemzi óvodánk arculatát?

1. Érzelmi biztonságot nyújtó nyugodt, családias, gyermekszerető légkör;
  2. A gyermek fő tevékenységének a szabad játékot tekintjük, melyhez az elegendő időt a folyamatos napirend kialakításával biztosítjuk,
  3. Az életkori sajátosságokat és az egyéni adottságokat, képességeket figyelembe véve, játékba ágyazottan, a gyermeki cselekvésre, megtapasztalásra alapozva szervezzük az ismeretszerzést, tanulást,
  4. Differenciált képességfejlesztés, mikro-csoportos foglalkoztatás;
  5. Tevékeny óvodai élet, melyben hangsúlyt kapnak a kreatív gondolkodást segítő tapasztalások;
  6. 5-6 éves kortól délutáni tehetségműhelyek működnek,
  7. Sikeres és szoros az együttműködésünk a szülőkkel.

Nyitottak vagyunk a partneri elvárások iránt, de szolgáltatásainkat a szakmaiság, és a gyermekek mindenekfelett álló érdekét szolgáló szempontok határozzák meg.

Pedagógiai munkánkat a családi neveléssel összhangban, azt kiegészítve valósítjuk meg.

„A gyermek, világra nyitott lény. A simogatásra simogatással, a jó kedvre, jókedvvel, tevékenységre, tevékenységgel felel!”                                                                                                                                                                                                                    /Mérei Ferenc/

Minden leendő óvodás és bölcsődés gyermek szüleinek, tartalmas, élményekkel teli kisgyermek éveket kívánunk intézményeinkben!