Pályázatok

                                                             

                                                                                                                                                               

"Tehetségközelben"-komplex tehetséggondozó programok támogatása

Pályázati azonosító: NTP-TEHETSEG-23-0143

Támogatási időszak: 2023. szeptember 1. - 2024. augusztus 31.

 

Robot-kódoló és Zengő-Bongó kalandok a Tokaji Gyermekkert Óvodában

 

A „Robot-kódoló” kalandok pályázati program célul tűzte ki a tehetséges gyermekek magas szintű fejlesztését. Logikai-matematikai tehetségterületen, olyan innovációkat valósítottunk meg, amely lépést tart a mai digitális világ és online felületek kínálta lehetőségek fejlődésével. Korszerű technológiával a digitális oktatást bontakoztattuk ki változatos informatikai eszközök használatával. A program célja volt továbbá az elemi számolási képesség, aritmetikai műveletek végzésén felül a gondolkodás, a logikai területek, az orientációs képességek, a térbeli és időbeli relációk fejlődésének elősegítése. A társasjáték és applikáció használatával a gyerekek már óvodás kortól megkezdhették az ismerkedést a kódolás és az algoritmikus gondolkodás alapjaival. Az infokommunikációs technológia használatával a gyerekek informatikai kompetenciájuk bontakozott ki, motivációjuk fokozódott, élményekkel teli tevékenységekkel fejlődött az intellektuális képességük. Új területként jelent meg a robotika, amelynek bevezetésével a gyerekek nemcsak helyhez kötött számítástechnikai tevékenységet folytathattak, hanem a Bee-Bot robotméhecske mozgását is figyelemmel kísérhették. Megtanulták a parancssorok létrehozását, illetve több lépésre előre gondolkodást a feladatok végzésénél. A pályázati munka végére a gyermekek óriási fejlődésen mentek keresztül. Az informatikai eszközöket magabiztosan használták, fejlődött divergens és konvergens gondolkodásuk, ok-okozati összefüggéseket fedeztek fel, kibontakoztathatták kreativitásukat. Polgár Judit nevéhez kötődő Sakkjátszótér program is része volt a műhelymunkának, amely gyermek közeli, óvodás korosztály játékos igényeihez illeszkedik. Játszva tanulhatták meg a sakk lépéseit és sajátították el a szabályokat.

A „Zengő-bongó kalandok” program célja volt, a gyermekek ritmusérzékük, zenei hallásuk, énekhangjuk, zenei memóriájuk és mozgásuk fejlesztése, ezen felül lehetőséget biztosítottunk  a zene megszólaltatásához szükséges hangszerek megismerésére, használatuk elsajátítására. A nyertes pályázat révén a zenei tehetségműhely eszköztárát is sikerült színesíteni, és új hangszerekkel bővíteni. Ennek segítségével beszerzésre került Classroom cajon szett, Mini trankdrum, nyelvdob, hordozható bluetooth hangszóró, amely új lehetőséget nyitott a zenei tehetségműhely tevékenységeinek bővítéséhez. A különböző dobok használatának bevezetésével gyermekek sokoldalú fejlesztése valósult meg. A dobolás lehetővé tette, a koncentráció és memória fejlesztését, hiszen egyszerre kell figyelni a ritmusra, tempóra, a dinamikára, koordinálni kell a végtagok mozgását, ezáltal egyszerre fejleszti mindkét agyféltekét, így fejlődtek a gyermek matematikai-logikai képességei is, fejlesztette a motoros képességeket és a koordinációt. A tehetségígéretek a műhelyben elsajátították ezen ütős hangszerek helyes használatát, az ütés technikáit, mely változatos formában jelent meg, hiszen a különböző dob fajták megszólaltatása másféle érzelmi hatást vált ki a gyermekekből. Javította a szociális készségeket, az együtt zenélés során, növelte a gyermekek önbizalmát. A zenei improvizáció során megmutatkozott a gyermekek kreativitása,  így a dobolás során létrehozhatták saját, egyedi ritmusukat, dallamukat.

Intézményünk műhelyei a helyi általános iskolával és gimnáziummal jó kapcsolatot ápol.  Tokaj és Térsége Tehetségsegítő Tanács (TTTST) konferenciáján beszámoltunk a pályázat részleteiről a tehetségműhelyek innovációjáról. Az óvodásaink rendszeresen fellépnek ezen a rendezvényen.

Minden évben, lehetőségeinkhez mérten, gazdagító programokkal színesítjük a műhelyek hétköznapjait. Az Észforgató tehetségműhely az általános iskolában tartott robotika szakkört tekintette meg, a Pacsirta zenei tehetségműhely a helyi művészeti iskola zenei előadásán vett részt. Ezen pályázat lehetőséget teremtett további programok szervezésére így ellátogattunk a nyíregyházi Digitális Tudásközpontba és a szerencsi Padma Jóga Kuckó zenei foglalkozására. Valamint többször is városnéző kisvonatozáson vettünk részt, amely során pizzával és fagylalttal kedveskedtünk a gyermeknek.

A pályázat további vállalási között szerepelt, hogy a Csobaji Óvodából 5 fő tanköteleskorú gyermek részt vett élményszerző délelőtti tevékenységeken, így a hátrányos helyzetű gyermekeknek is örömet okozhattunk játékos foglalkozásainkkal. Ezáltal a két intézmény között kölcsönös jó kapcsolat, szakmai tudásmegosztás, kommunikáció valósult meg.

A pályázat zárásaként mindkét tehetségműhely csoportos foglalkozást tartott a szülőkkel közösen, ahol bemutatásra került a műhelyek munkája, a pályázat során beszerzett új eszközök. Az élményszerző délután során a családok interaktív, játékos módon bekapcsolódhattak az innovatív tevékenységekbe, kipróbálhatták az eszközöket. Kellemes délutánt töltöttünk el együtt, nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk a résztvevőktől.


Herczeg Erika -  zenei tehetségműhelyt vezető óvodapedagógus

Joó Anita - logikai tehetségműhelyt vezető óvodapedagógus